פינת הייעוץ - עצות שימושיות לחורף

 

פינת הייעוץ הוטרינרי לחיות מחמד - עצות שימושיות לחורף


ד"ר נעם רונן, מומחה לרפואה וטרינרית קלינית

למרות שבארץ החורף אינו קר כמו בארצות צפוניות יותר הרי שכמו שאנו דואגים לעצמנו לביגוד מתאים, ומכינים את  הבית והמכונית לחורף יש צורך לתת את הדעת גם לרווחת חיות המחמד שלנו לקראת החורף.


כמה עלינו להאכיל את חיית המחמד שלנו?
ככל שמזג האויר קר יותר כמות האנרגיה שבעל החיים צורך לשמירת חום גופו  גדולה יותר. כלב או חתול החיים מחוץ לבית ייצרכו כמות מזון גדולה יותר ב- 10% עד 30% יותר מאשר בקיץ. כמובן שגם רמת הפעילות הגופנית של הכלב ואיכות המזון חשובים בהחלטה לגבי הגדלת מנת המזון. למשל, כלבים שחיים בבית המחומם ובשל הקור ופגעי מזג אויר סוער לא מתאפשרת פעילות גופנית רגילה יש לשקול הורדת כמות המזון בהתאם התייעצו עם ד"ר נעם רונן אין לשכוח גם בחורף לספק מים נקיים באופן חפשי.


כמה ארוחות ביום בעלי החיים אוכלים?
באופן כללי יש לציין שרוב האנשים הניחו בעבר שחתולים בדרך כלל צריכים נגישות למזון ברוב שעות היום. אולם בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר חתולים בעלי עודף משקל. במצב בו רוב החתולים מקבלים מזון מסחרי יש לספק להם 2 ארוחות אחת בבקר ואחת בערב ועדיף שלא להאכיל בין הארוחות. 
כלבים בוגרים זקוקים לזמן ארוחה קצר פעם אחת ביום, ובחורף ניתן לחלק את המזון לשתי ארוחות ביום. זיכרו כמות המזון וסוג המזון חשובים מאוד ויש להתייעץ עם הוטרינר נעם רונן.

מהן הסכנות הישירות לבעלי החיים בחורף בתוך הבית?
תנורים למינהם עלולים להוות סכנה לבעל החיים בבית. כלבים וחתולים נוטים לעיתים לשבת לאורך זמן  קרוב מדי לתנור ובעיקר בתנורים בעלי להבה או גוף חימום גלויים הם עלולים לפתח כוויות ! כלבים ובעיקר גורים אף עלולים להפיל את התנור (בזמן משחק למשל) מה שיכול להוות סכנת שריפה לבית ולבני הבית! במקרה חירום נא להתקשר לד"ר  נעם רונן.
גם כלבים עלולים להתחשמל!
 גורי כלבים נוטים ללעוס חפצים שונים- יש לדאוג שלא יילעסו את כבלי החשמל של המכשירים הביתיים על מנת למנוע סכנת התחשמלות !

מהן הסכנות לבעלי חיים החיים מחוץ לבית?
איבוד חום הגוף הוא הגורם החשוב ביותר ולכן יש לדאוג לכך שתמיד יהיה להם מקום מרבץ יבש ומיסתור מוגן מפני רוח. כמובן שרצוי שלבעל החיים יהיה מרבד או שמיכה שיאפשרו לו בידוד מהסביבה הקרה. החשוב ביותר לשמור את בעל החיים יבש.

ביגוד לכלבים?
כלבים ביתיים בעקר הקטנים יותר ובעקר אלה ללא פרוות חורף ארוכה יכולים להינות מביגוד חורף מתאים הקיים ראה אתר המכירות באינטרנט . הביגוד יכול לעזור בזמן היציאות החוצה לעשיית צרכים והטיולים הדרושים לחילוץ העצמות שלהם. הביגוד גם מקטין את הקושי שבמעבר מסביבה ביתית חמה לתנאי הקור שבחוץ.

שימו לב לפני התנעת מנוע המכונית!
חתולים החיים בחוץ עלולים למצא מחסה מתחת למכסה המנוע שלנו.  אם אין אפשרות להציץ אל מתחת למכסה המנוע לא יזיק אם ניתן מכה קטנה על מכסה המנוע לפני ההתנעה ...

הרעלות המיוחדות לחורף?
אמנם לא שכיח בארץ אבל הרעלת "אנטי-פריז" (אתילן-גליקול) שהוא חומר ששמים ברדיאטורים של מכוניות למנוע קפיאת המים במנוע עלולה להוות סכנת חיים . החומר מושך בעלי חיים ללקק את החומר בשל הריח והטעם המתקתקים. במקרה כזה יש לתת טיפול וטרינרי דחוף !!! ניתן להתקשר במקרה חירום .


האם קימות מחלות זיהומיות המיוחדות לחורף?
אחת המחלות האופייניות לחורף היא מחלה הנגרמת על ידי שילוב של נגיף וחיידק הפוגעים במערכת הנשימה העליונה של הכלבים. המחלה נקראת "שעלת מיכלאות" או באנגלית kennel cough  וניתן למנוע אותה עלי ידי חיסון בתחילת החורף לשעלת מיכלאות הניתן בטיפטוף לתוך האף של הכלב. המחלה אינה מדבקת לבני אדם אלא רק בין כלבים.שאלות ניתן להפנות לד"ר רונן באמצעות טלפון 052-592729

הזמן טיפול

בניית אתרים :: webdepot